SIK SORULAN SORULAR

Sık Sorulan Sorular

Gore kumaşlarının nasıl tasarlandığını merak mı ediyorsunuz? Dayanıklılıkları ve performansları veya ihtiyaç duydukları bakım konusunda sorularınız mı var? Tüm yanıtlara buradan ulaşabilirsiniz:

About Gore

Gore ne zamandan beri su geçirmez, nefes alan ürünler sağlıyor?

Gerçekten su geçirmez ve nem ve buharı soluyabilen ilk kumaş olan GORE-TEX® kumaşının yatırımcıları W. L. Gore and Associates, Inc., 25 yıldan uzun süredir koruyucu giysilerde kullanılan teknolojileri geliştirmekte ve iyileştirmektedir.

UP

Gore başka hangi hizmetleri veriyor?

Gore bitmiş giysiler, ayakkabılar ve eldivenler için laminatların tasarımında ve spesifikasyonunda uzmanlık sunar. Gore'un Kumaş Bölümü küresel bir bölümdür. Gore, mümkün olan en iyi ürün performansı, tasarımı ve işlevselliği dikkatle sağlamak için dünya çapında tedarikçiler, üreticiler ve bağımsız test kuruluşları ile çalışır.

UP

Gore neden ürünleri için membranlar, laminatlar ve bantlar üretir?

Bir kumaşın sıvı nüfuzuna dayanıklı ve nefes alma özelliğine sahip olduğunu söylemek yetmez. Kumaş, tasarım ve üretimin tümü koruyucu giyimin — giysi, bot, eldivenler — uzun süreli, güvenilir ve uzun ömürlü sıvı geçirmezlik özelliğini etkiler. Gore, dünyada, dayanıklı koruyucu giyimin üretiminde bu kilit unsurların her birine müdahil olan tek üreticidir. Gore, patentli, ruhsatlı dikiş kapama ve kalite güvence ekipmanlarını üreticilerimize sağlamanın yanı sıra kendi membranlarını, laminatlarını ve GORE-SEAM® Bantlarını üretir. Gore Fabrika Destek Ortakları Gore makinelerinin performansını değerlendirmek ve son kullanıcının kaliteli ürünler almasını sağlamak için tüm Gore müşteri fabrikalarını ziyaret eder. Bir üretici ancak Gore Standartlarını karşıladığı zaman ruhsat alabilir. Gore bu kritik değişkenleri bir sebeple izler: Gore kumaşları içeren bütün son ürünlerin, amaçlanan son kullanımlarının şartlarını sağlaması ve bunların üzerine çıkması.

UP

Gore kumaşlarından yapılan kıyafetler nereden satın alınabilir?

Gore koruyucu kıyafet sınıfına giren bariyer kumaşlar üretir. Bilinen hemen tüm kişisel korunma giyimi üreten üreticiler Gore ürünlerini içeren son ürünleri tasarlar ve satarlar. Gore'un üreticileri veya distribütörleri ya da bayileri bu ürünleri tedarik etmede size yardımcı olacaklardır.

UP

GORE-TEX® ürünleri

Orijinal GORE-TEX® ürünü satın aldığımdan nasıl emin olabilirim?

Ürünü hangi üretici yaparsa yapsın, GORE-TEX® markalı etiketimiz dikişin içine ya da dışına dikilir. Bunu görmemeniz mümkün değildir.

Tedarik örgütünüz giysilerin etiketlenmesine izin vermiyorsa, satın alma görevlinizle görüşün. 

Daha yeni ürünlerde etiketin aynı zamanda giysinin yenine veya göğsüne de dikilmesi gerekir veya bunu dışarıda metal bir etiket üzerinde de bulabilirsiniz. Unutmayın: GORE-TEX®olduğu belirtilmiyorsa, değildir.

UP

GORE-TEX® giysilerini kimler üretebilir?

Yalnızca sınırlı sayıda uzmanlaşmış giysi üreticileri, kumaşlarımızı katı kalite standartlarımıza uygun bir şekilde üretme ruhsatı alır. Üretimi onaylanmadan önce her giysi tasarımını test ederiz ve GORE-TEX® kumaşını yalnızca onayladığımız tasarımlarda kullandırırız. GORE-TEX® kumaşı yalnızca kalite standartlarımıza tamamen uygun giysi ve ayakkabı üreten lisanslı üreticilerimizde bulunur.

UP

GORE-TEX® kumaşı nedir?

İlk kez 1978'de piyasaya çıkan GORE-TEX® kumaşı, patentli GORE-TEX® membranımızı, daha sonra giysi, eldiven ve ayakkabı yapmak için lisanslı giysi üreticileri tarafından kullanılan yüksek performanslı tekstil ürünlerine lamine ettiğimiz zaman ortaya çıkar.

UP

GORE-TEX® membranı nasıl çalışır?

GORE-TEX® membranının her cm²'sinde 1.4 milyar gözenek vardır ve her bir gözenek bir su damlasından 20.000 kere daha küçüktür. Bu minik delikler dışarıdan suyun ve rüzgarın girebilmesi için fazla küçüktür, bu da GORE-TEX® kumaşı ile yapılan bir giysi içerisinde kuru ve sıcak kalmanızı sağlar. Ancak aynı gözenekler nem nuharının içinden geçebileceği kadar büyüktür, bu nedenle vücudunuzun teri dışarı kaçabilir ve böylece kendinizi nemli ve rahatsız hissetmezsiniz. İşte “Su geçirmezlik/nefes alma” denilen şey budur.

UP

Bir GORE-TEX® giysisi beni ısıtır mı?

Evet. GORE-TEX® kumaşı rüzgar geçirmez, böylece vücut ısınızı bozan ve üşüten soğuk havayı ve rüzgarı keser. Ancak, GORE-TEX® kumaşının kendisinde herhangi özel bir yalıtım niteliği yoktur, bu nedenler gerçekten soğuk havalarda dış giyiminizin altına ekstra katmanlar giymek ısınmış ve rahat kalmanızı sağlar.

UP

GORE-TEX® kumaşlarının hepsi aynı kaliteyi mi sunar?

TÜM GORE-TEX® kumaşları eşit derecede su ve rüzgar geçirmezlik özelliğine sahiptir ve nefes alabilen kumaşlardır. Bununla birlikte, elimizde, sizin için önemli önemli olan şeyi seçebilmeniz için çok sayıda farklı dış kumaş ve kumaş konstrüksiyonu vardır: ağırlık, dokuma, yıpranmaya dayanıklıklık vb.

Gerçekten size bağlı. GORE-TEX® membranı zamanla bozulmaz ve giysiler daima su geçirmez ve nefes alabilen nitelikte kalır. Yalnızca sağduyunuzun sesini dinleyin ve giysinizi kullanım amacına uygun bir şekilde giyin, yani hafif bir ceketi emniyet kemeri veya alet kemeri ile birlikte giymeyin.

UP

GORE-TEX® giysileri neden bant dikişine ihtiyaç duyar?

GORE-TEX® kumaşı giysi yapmak için kullanıldığında kesik kumaşların kenarlarını ve dikişten kaynaklı küçük delikleri sızdırmaz hale getirmek için sızdırmazlık bandı kullanılır. Bu delikler küçük olabilir ancak sızıntıya yol açabilir. Kumaşlarımızla uyumu ve dikişsiz su geçirmezliğin uzun ömürlü olmasını sağlamak amacı ile özellikle kendi GORE SEAM® bandımızı üretiyoruz ve dikiş-bantlama işlemini uyguluyoruz.

UP

GORE-TEX® giysime zarar verdim – ne yapmalıyım?

GORE-TEX® Teknik giysinizin veya GORE-TEX® Isı ve Alev giysinizin su geçirmezlik özelliğini onarmak için, lütfen giysi tedarikçiniz veya organizasyonunuzda kişisel korunma ekipmanından sorumlu kişi ile irtibata geçiniz.

UP

Tuzlu su GORE-TEX® giysime zarar verir mi?

Hayır. Tuzlu su GORE-TEX® kumaşını hiçbir şekilde kirletmez, değiştirmez, zarar vermez ya da nefes alma özelliğini azaltmaz. Kurumuş tuzlu su lekeleri yıkayınca çıkar. Giysiyi günün sonunda suyun altına tutmak, temiz tutmak için yeterli olacaktır.

UP

GORE-TEX® ürünlerinin suyu geçirmezlik özelliğini nasıl yenileyebilirim?

Açık havada kullanılan kumaşlar için güncel bir su geçirmezlik ürünü kullanarak bir GORE-TEX® ürününün uzun ömürlü su geçirmezlik özelliliğini kolayca yenileyebilirsiniz. Ürünün nefes alan kumaşlar için üretilmiş olması gerekir. Bu özel işlemler ürünün dış kabuk kumaşı üzerinde uzun ömürlü su geçirmezlik özelliğini korumaya ve yenilemeye yardımcı olur. Herkes bir GORE-TEX® ürünü üzerindeki uzun ömürlü su geçirmezlik etkisinin korunmasını sağlayabilir.

Su artık GORE-TEX® giysinizin dış kumaşı üzerinde kabarcıklar oluşturmuyorsa sadece talimatlar doğrultusunda güncel bir su geçirmezlik işlemi ürünü uygulayın.

UP

GORE-TEX® giysimde neden su geçirmezlik işlemi yapmam gerekiyor?

Bir GORE-TEX® giysisinin dış katmanı uzun ömürlü su geçirmezlik özelliğine sahip olarak bilinen ultra-ince bir polimer kaplama işlemine tabi tutulur. Bu kaplama suyun emilmesi yerine damlacıklar oluşturmasını ve kumaşın dış tabakasından akmasını sağlar.

Sürekli aşınma ve yırtılmanın yanında kire, deterjanlara ve diğer katışkılara maruz kalma su geçirmezlik özelliğinin ömrünü kısaltabilir. Uzun ömürlü su geçirmezlik özelliğinin etkin ömrü giysinize gösterdiğiniz özene ve dikkatli kullanılmasına bağlıdır. GORE-TEX® giysinizin su ve leke geçirmezlik özelliğini korumanın en etkili yolu uygun şekilde temizlemektir.

UP

GORE-TEX® giysimi hangi sıklıkta yıkayabilirim?

Giysinizi ihtiyacınızın gerektirdiği sıklıkta yıkayın. Aslında yıkama ve kuru temizleme bir GORE-TEX® giysisinin su geçirmezlik özelliğini geri kazanmasına gerçekten yardımcı olur.

UP

GORE-TEX® kumaşına kuru temizleme uygulanabilir mi?

Kuru temizleme GORE-TEX® membranına zarar vermez ancak giysinizde bulunan başka özelliklere zarar verebilir. Giysinizin üzerinde yer alan üretici talimatlarının kuru temizleme tavsiye ettiğinden emin olun.

Eğer seçiminiz profesyonel kuru temizleme olursa, berrak, damıtılmış çözelti durulaması talep edin.

UP

Deri botların GORE-TEX® astarına ihtiyacı var mıdır?

Evet. Hiçbir deri orijinal olarak su geçirmez değildir ve "su geçirmez" olduğu söylenen ayakkabıların çoğu, bu özelliğini koruyabilmek için özel balmumu veya gres uygulamaları gerektirir. Bu yalnızca elverişsiz olmakla kalmayıp aynı zamanda ayakkabının nefes alma özelliğini de zayıflatır. GORE-TEX® ayakkabılarında su geçirmezlik ve nefes alma özelliği konusunda hiçbir şüpheniz olmasın.

UP

GORE-TEX® ayakkabısı nefes alma özelliğine sahip midir?

Evet, kesinlikle — ve bu, önemli bir noktadır. Ayağınız içeride kuru kalır çünkü teriniz buharlaşarak ayakkabının dışına çıkar, ayağınızı nemli ve rahatsız hissetmenize neden olacak şekilde içeride kalmaz. Nefes alma özelliği özellikle soğuk havalarda ayağınızı kuru ve sıcak tutmak için çok önemlidir.

UP

Orijinal GORE-TEX® ayakkabıları aldığımdan nasıl emin olabilirim?

Tüm GORE-TEX® ayakkabılar bizim adımızla birlikte üreticinin markasını da taşır. Tedarik örgütünüz ayakkabının etiketlenmesine izin vermiyorsa, satın alma görevlinizle görüşün. 

Unutmayın: GORE-TEX® demiyorsa, değildir.

UP

Üst tarafları kumaştan olan GORE-TEX® ayakkabılarını asıl temizlerim?

Ilık suyla temizleyin ve doğal yolla kurumaya bırakın. Kuruyunca su giderici spreyi uygulayın. Hiçbir zaman su geçirmezlik sağlayan yağ veya gres kullanmayın — bunlar ayakkabınızın nefes alma özelliğini bozabilir.

UP

Süet deri GORE-TEX® ayakkabısını nasıl temizlerim?

Kuruduktan sonra kaba kiri fırçalayarak atın ve ayakkabınıza piyasada bulunan su geçirmez bir sprey ile işlem yapın. Hiçbir zaman su geçirmezlik sağlayan yağ veya gres kullanmayın — bunlar ayakkabınızın nefes alma özelliğini bozabilir.

UP

CROSSTECH® kumaşı

CROSSTECH® kumaşı ne zaman icat edildi?

İlk olarak, 1979'da Gore ilk su geçirmez, nefes alan nem bariyeri olan GORE-TEX® nem bariyerini üretti.

Eğer bir risk değerlendirmesi kan ve vücut sıvılarına karşı dayanıklı koruma ihtiyacı olduğunu belirlerse, CROSSTECH® nem bariyerleri buna çözüm sağlayacaktır. CROSSTECH® nem bariyerleri kan ve vücut sıvısı nüfuzuna en uzun süre direnen ve en fazla nefes alma özelliğini taşıyan nem bariyerleridir. Kurtarma ve yardım operasyonları için tasarlanmışlardır.

UP

CROSSTECH® kumaşı nasıl çalışır?

CROSSTECH® kumaşlarını yapmak için, CROSSTECH™ membranları özel olarak son kullanım uygulaması için seçilen dokumalara lamine edilir. CROSSTECH® kumaşları daha sonra elde dikilerek veya fabrikasyon olarak bitmiş ürün haline getirilir.

CROSSTECH® kumaşı, koruyucu giysinizin, kan, vücut sıvıları ve NFPA (ABD Ulusal Yangın Koruma Derneği) yaygın yangında yerden kimyasallara nufüz dayanıklılığı sağlayan bileşenidir. Aynı zamanda uzun ömür ve üstün su geçirmezlik, başka herhangi bir bariyer ürünü ile kıyaslanamayacak nefes alma performansı sağlar.

UP

Neden kan ve vücut sıvılarına maruz kalma durumu ile ilgilenmelisiniz ?

Kan ve vücut sıvıları HIV (AIDS), HBV (Hepatit B) ve HCV (Hepatit C) enfeksiyonları riskini taşır.

UK Fire & Rescue Service’s tarafından yakın bir tarihte yapılan bir araştırma kan ve vücut sıvılarına maruz kalmanın getirdiği riskin ısı ve aleve maruz kalmanın getirdiği riskten yüksek olduğu hususunu aydınlatmıştır. Bu, acil servis ekiplerinin müdahale ettiği vakaların çoğunluğunun yangına kıyasla (%5-10) yolda gerçekleşen trafik kazaları (yaklaşık %60) gibi kurtarmalarla ilgili olduğu gerçeğini yansıtır.

UP

CROSSTECH® kumaşları nasıl test edilir?

Avrupa'da yangın ve kurtarma servisleri tarafından açıkça belirtilen ısı ve alev giysilerinde kandan doğan patojenlere karşı koruma amaçlı mevcut hiçbir performans şartı olmadığı için, Gore en üst seviye performansı yakalamayı hedefler. Her ürün ISO 16604 standartlarına göre test edilir (Phi-X174 Virüs kullanarak kandan doğan patojenlerin nüfuz etmesine karşı koruyucu giyim malzemelerinin direncini belirleyerek). Bu, 25 yıka/kurut devri ve alev geciktirici kumaşlar için, 180 °C'de konvektif ısıya on kez maruz kalma ön işlemini izleyerek yapılır. Gore'un üretici ortakları dikiş numunelerini aynı şartlar altında test edilmesi için bize iletir.

UP

Neden CROSSTECH® ayakkabı kumaşı kullanılan deriden acil durum müdahale botlarından satın almalıyım?

Konfor, hareketlilik ve üstün nüfuz direnci için. İnsanların sebep oldukları ve doğal felaketlerin beklenmedik anlarda gelmesi yüzünden, yaygın olarak acil durum mahallerinde karşımıza çıkan sıvılara karşı korunma, güvenliğiniz açısından artık daha önemlidir. CROSSTECH® kumaşından yapılan deri EMS ve Arama Kurtarma botları kan ve vücut sıvılarına ve kazalarda yaygın olarak açığa çıkan kimyasallara karşı üstün bir sıvı nüfuzuna dayanıklılık sağlar.

UP

Neden CROSSTECH® eldiven içliklerine sahip eldivenleri sayın almalıyım?

Isı kararlılığı, yıpranmaya karşı dayanıklılık ve uzun ömürlü sıvı nüfuzuna dayanıklılık için doğru eldiven bariyeri önemlidir. CROSSTECH® eldiven içlikleri diğer eldiven bariyer ürünlerinden daha yüksek sıcaklıklara dayanmakla kalmayıp yıpranmaya karşı da son derece dayanıklıdır. Astarın kabukta biden çok aşınma devrinden sonra bile su geçirmezlik özelliğini korurlar. CROSSTECH® eldiven içliklerine sahip eldivenlerin performansı, su geçirmezlik ve yıpranmaya karşı dayanıklılık açısından, ucuz poliüretan bazlı ürünlerden beş kez daha iyidir.

UP

CROSSTECH® nem bariyerleri ve GORE-TEX® nem bariyerleri arasındaki fark nedir?

CROSSTECH® nem bariyerleri ve GORE-TEX® nem bariyerleri yalnızca, su geçirmez, nefes alan ürünlerin üretiminde 25 yıllık deneyime sahip bir şirket olan W. L. Gore and Associates, Inc. tarafından üretilir.

GORE-TEX® Isı ve Alev Giysileri için için nem bariyerleri nefes alma rahatlığı ve sürekli su geçirmezlik ile rüzgar geçirmezlik korumasıyla birlikte alevden ve ısıdan koruma özelliği sunar. İtfaiyeciler, çevik kuvvet gibi polis birimleri, hava mürettebatı, özel harekat kuvvetleri ve sanayi işçileri için tasarlanmışlardır.

UP

WINDSTOPPER® ürünleri

WINDSTOPPER® kumaşı nedir?

WINDSTOPPER® kumaşları uzun ömürlü tam rüzgar geçirmezlik ve azami nefes alma özelliği ile birleştiren ultra-hafif bir iç membran teknolojisinden yararlanır. Geniş bir yelpazede yer alan faaliyetler ve hava şartlarına uygun yapılırlar, böylece üşümeden, neme maruz kalmadan ve sıcaktan bunalmadan işinize odaklanabilirsiniz.

UP

Ben dışarıda iken rüzgarın üşütmesi faktörü neden önemlidir?

Rüzgar, rüzgar geçirmezlik özelliği olmayan bir giysiden içeri doğru estiğinde, mikro ikliminiz olan cildinizin yanındaki ılık katmanı ortadan kaldırır. Hemen o anda kendinizi rahatsız hissedersiniz. Termostat 4° C'yi gösterdiğinde bile rüzgarın üşütme derecesinin eksi 10° C olduğu için kaç kez içeri kaçtığınızı düşünün. Rüzgar üşütmesi etkisi budur: her şeyi soğutur. WINDSTOPPER® kumaşı ile giysiniz tamamen rüzgar geçirmezdir, o halde dışarıda daha uzun süre kalabilirsiniz.

UP

Ne tür WINDSTOPPER® ürün seçenekleri vardır?

WINDSTOPPER® ürünleri performansı azami aseviyeye getirmek için çok çeşitli hava şartlarında ve etkinliklerde giyilir.

Üç WINDSTOPPER® ürün sınıfı vardır:

WINDSTOPPER® Yumuşak Kabuklar yumuşak orta katmanın konforunu ve bir kabuğun rüzgar geçirmezliğini bir giyside birleştirerek azami nefes alma özelliği ile birlikte uzun ömürlü tam bir rüzgar geçirmezlik özelliği sunar. WINDSTOPPER® Yumuşak Kabuklar konforun, dayanıklı optiğin ve su geçirmezliğin önemli olduğu durumlarda en iyi avantajı sağlar.

WINDSTOPPER® Teknik Orta Katmanları, uzun ömürlü tam rüzgar geçirmezlik özelliğini azami nefes alma özelliği ile birleştirerek rüzgar geçirmezlik özelliği olmayan tekstil ürünlerine nazaran daha fazla sıcaklık ve konfor ile daha az hantallık sağlar. En iyi, serin ve rüzgarlı havalarda orta katman olarak kullanılır.

WINDSTOPPER® İşlevsel Katmanlar ciltle temasta konfor ile birlikte uzun ömürlü tam rüzgar geçirmezlik özelliği ve azami nefes alma özelliği sunar. Etkin olarak doğrudan cilde temas edecek biçimde veya katmanlandırma sisteminin bir parçası olarak giyilebilirler.

UP

WINDSTOPPER® yapağısı diğer rüzgar geçirmez yapağılarla nasıl kıyaslanır?

Diğer birçok "rüzgar geçirmez" yapağı ürünleri rüzgar geçirmezlik özelliğini, zaman içerisinde bozulan ve önemli oranda daha az nefes alan dış kaplamalardan alır. Bizim ultra-hafif WINDSTOPPER® membran teknolojimiz doğrudan kumaşa entegre edilir. Tamamen rüzgar geçirmez, son derece uzun ömürlü ve yüksek nefes alma özelliğine sahiptir.

UP

WINDSTOPPER® kumaşları rüzgar geçirmezlik özelliğini yitirebilir mi?

Hayır. Çünkü ultra-hafif WINDSTOPPER® membran teknolojimiz doğrudan kumaş üzerinde oluşturulur, rüzgar geçirmezlik özelliğini 100 yıka kurut devrinden sonra bile sürdürür. Mikro-elyaflar gibi diğer rüzgar geçirmez ürünler, rüzgar geçirmezlik özelliğini yalnızca bir yıkama devrinden sonra yititrir.

UP

WINDSTOPPER® kumaşının GORE-TEX® kumaşından farkı nedir?

WINDSTOPPER® giysileri tamamen rüzgar geçirmezdir ve azami nefes alma özelliği sunar. WINDSTOPPER® Yumuşak Kabuklar ve WINDSTOPPER® pantolonları gibi bazı WINDSTOPPER® ürünleri suya dayanıklıdır ancak su geçirmezlik özelliği taşımazlar.

GORE-TEX® giysileri su geçirmez, nefes alır ve rüzgar geçirmez.

Her iki kumaş da son derece uzun ömürlüdür.

UP

WINDSTOPPER® Yumuşak Kabuk ve pantolonlarının su geçirmezliğini nasıl restore edebilirim?

WINDSTOPPER® Yumuşak Kabukların ve pantolonların uzun ömürlü su geçirmezliğini nefes alan dış giysiler için hazırlanan güncel bir su geçirmezlik ürünü ile kolayca restore edebilirsiniz. Bu özel işlemler kumaşın dış yüzeyinde uzun ömürlü su ve leke itme özelliğini korumaya ve yenilemeye yardımcı olur.

UP